DL 12: 4 mei 2023: DE CHAN MOET WEG AWARI DOMRI’S EN SABI SO’S: CONTRA-PRODUCTIVITEIT VAN DE BLAKA MAN: DE NIEUWE ACTIEVOERDERS &: BRUNSWIJK, SLM & WILDE LEERKRACHTEN-ACTIES EN VAKBONDSACTIES GEEN TOEVAL, MAAR SCENARIO

17 februari en 2 mei 2023: IN SURINAME WAS HET NET ANDERSOM DAN IN BRAZILIE.

In Suriname werden juist de INHEEMSEN ingezet om de belangen van criminele KRIJGSHEREN te verdedigen. Inheemsen en Marrons werden als handlanger, futuboi en pajong waaiers ingezet om in feite hun eigen leefgemeenschappen om zeep te helpen. GANGSTERISME vn Inheemsen voerde de boventoon bij de acties op 2 mei 2023. In Brazilie beschermde de regering de inheemse leefgemeenschappen. In Suriname vochten de inheemse leefgemeenschappen juist tegen een regering die hen wilde beschermen. Beschermen tegen een voorgaande regering onder leiding van Desi Bouterse die de Inheemsen grote delen van hun grondgebied had afgepakt. Inheemse leiders colaboreerden met Bouterse en Ronnie Brunswijk om diens belangen te beschermen zolang deze leiders persoonlijk er beter van werden, terwijl zij hun eigen leefgemeenschap verkochten aan krijgsheren. De regering werd geweerd om op dat deel van de inheemse leefgemeenschappen te komen, want er werd gebarricadeerd en brand gesticht  op eigendommen van ondernemers die legaal aan houtkap deden. 

De aanslagplegers handelden hoogstwaarschijnlijk in opdracht van hun criminele bazen, maar deden de samenleving geloven dat zij opkwamen voor gerechtvaardige grondenrechten. Precies het tegenovergestelde bleek waar te zijn. En de papagaaitjes-journalisten en facebook-professoren begonnen in koor elkaar na te praten en de vinger te wijzen naar de president die ‘zomaar” twee  “brave” inheemsen liet doodschieten.

4 mei 2023 WRIJVINGEN TUSSEN ABOP EN VHP NEMEN TOE

 
 

Binnen de regering is er sprake van onenigheid tussen de coalitiepartijen ABOP en VHP.

Vooral de VHP is teleurgesteld in de prestaties van de ABOP en vicepresident Ronnie Brunswijk. Verschillende VHP-bronnen geven aan dat de vicepresident beter zijn taken als voorzitter van de Raad van Ministers moet uitvoeren en niet alles aan president Chan Santokhi overlaten.

Een belangrijk discussiepunt is het ministerie van Sociale Zaken en Volkshuisvesting (Sozavo), waar president Santokhi zijn ongenoegen zou hebben geuit over het verloop van het sociaal programma. Sommige VHP-kopstukken willen zelfs dat dit ministerie en het Ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer (GGB) onder beheer van de VHP komen.

Deze houdingen leiden tot spanningen binnen de regering en sommige VHP-toppers hebben spijt van de samenwerking met de ABOP.

De ontevredenheid richt zich vooral op het beleid van het Kabinet van de Vicepresident. Er wordt gesproken van verkiezingsgericht beleid dat doorspekt is met propaganda om bij de komende stembusgang goed voor de dag te komen. Duurzame oplossingen voor problemen blijven echter achterwege en worden doorgeschoven naar de president, die het dan moet oplossen in de regeringsraad.

Het is vrijwel zeker dat er nog een herschikking van het kabinet zal plaatsvinden. President Chan Santokhi heeft een reshuffling in voorbereiding om personen op verschillende sleutelposities te vervangen. Dit kan leiden tot verdere spanningen binnen de coalitie en mogelijk zelfs tot een breuk.

SURINAME BEREIKT OVEREENKOMST MET OBLIGATIEHOUDERS

 

Na langdurige onderhandelingen heeft de Surinaamse regering een principeakkoord bereikt met het Eurobond Crediteur Comité over de herstructurering van de buitenlandse obligatieschuld van het land.

Dat heeft het ministerie van Financiën woensdag bekendgemaakt. Deze schulden drukken zwaar op de staatsbegroting en beperken de financiële ruimte om beleid uit te voeren voor de bevolking. 

Door de herstructurering van de zogenaamde Oppenheimerschulden ontstaat er een aanzienlijke schuldverlichting, omdat de lening over een langere tijd wordt terugbetaald bij lagere aflossingen en rente. Dat betekent meer financiële ruimte in een evenwichtigere begroting, aldus het ministerie. Volgens de oorspronkelijke lening zou dit jaar direct ruim USD 200 miljoen betaald moeten worden en in 2026 USD 600 miljoen; dit was niet haalbaar.

De nieuwe overeenkomst kent twee instrumenten: een nieuwe obligatie en een Value Recovery Instrument (VRI). De nieuwe obligatie zal worden uitgegeven met een haircut van 25% op de contractuele vorderingen, een rentevoet van 7,95%, wat een aanzienlijke vermindering betekent ten opzichte van de rentes van 12,875% (2033 bond) en 9,25% (2026 bond) op de oorspronkelijke Oppenheimer bonds die in 2016 waren uitgegeven. Van de 7,95% rente hoeft 4,95% in 2024 en 2025 te worden betaald, het overige wordt aan de hoofdsom toegevoegd.

Onder de voorwaarden van de VRI zal Suriname in de toekomst een bepaald deel van de royalty‐inkomsten uit de olie-exploitatie in Blok 58 toewijzen om de bondhouders te compenseren voor de verliezen die zijn geleden als gevolg van de herstructurering van de schulden.

 

In tegenstelling tot sommige voorstellen tot de verkoop van Blok 58 voor de herschikking, gaat in deze overeenkomst maximaal 2% van de olie‐inkomsten uit dat blok naar de bondhouders 

“Suriname zal in de toekomst een bepaald deel van de royalty-inkomsten uit Blok 58 toewijzen om de obligatiehouders te compenseren voor de verliezen die voortvloeien uit de schuldsanering”, aldus de regeringsverklaring. De eerste 100 miljoen dollar aan royalty’s uit dat blok zal naar de regering gaan, waarna 30% van de jaarlijkse royalty’s zal worden bestemd voor betalingen ter compensatie van de schuldeisers   

Blok 58 blijft van Suriname en zal gedurende de hele productieve levensduur voordelen blijven leveren voor het land, stelt het ministerie van Financiën.

De herstructurering biedt Suriname ook de mogelijkheid om zowel de nieuwe bond als de VRI vóór de respectievelijke vervaldata terug te kopen. De uitvoering van de herstructurering is afhankelijk van de overeenstemming tussen Suriname en de bondholders over de definitieve juridische documentatie en een te bereiken Staff‐Level Agreement met het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Dit akkoord met de Oppenheimer bondholders is een belangrijke mijlpaal in de wederopbouw en het herstel van de economie. Suriname voert momenteel onderhandelingen met het IMF om het vastgelopen financieringstraject van het economisch herstelprogramma weer vlot te trekken. De regering slaagde er sinds medio vorig jaar niet meer te voldoen aan de programmavoorwaarden van het IMF waardoor het monetair instituut de geldkraan dichtdraaide. In juni vindt door de IMF Board een review plaats van de herstelmaatregelen die door de regering zijn getroffen en afhankelijk van het resultaat zal al dan niet opnieuw geld aan de regering beschikbaar worden gesteld.

4 mei 2023 SRD 2.500 koopkrachtversterking voor ambtenaren

04-05-2023

Alle ambtenaren en daaraan gelijkgestelden krijgen een belastingvrije koopkrachtversterking van SRD 2.500 voor 6 maanden. Gepensioneerden ontvangen SRD 1.800. Dat heeft president Chandrikapersad Santokhi zojuist kenbaar gemaakt in De Nationale Assemblee (DNA). De koopkrachtversterking wordt betaald over de maanden mei, juni, augustus, september, oktober en november 2023. In juli krijgen de ambtenaren vakantiegeld. “Dit zijn we overeengekomen samen met de georganiseerde vakbonden op basis van goede exercities. We gaan niet buiten onze begroting en ook niet in strijd met het IMF-programma. De regering is tot de laatste centjes ingegaan”, zei de president. “Er is een overeenstemming bereikt met wederzijds voldoende draagvlak. Hiervoor hoef je niet te registeren of te kwalificeren. Je krijgt het”, zei Santokhi.

Orde en rust niet verstoren

De president is blij met de bonden die tot de late uurtjes om de tafel hebben gezeten om dit akkoord te bereiken. “Maar ga de orde en rust niet verstoren. Ga het onderwijsproces niet verstoren. Anders kunnen we ook juridische stappen ondernemen”, zei de president.

Nieuw Tripartiet Overleg

Verder kondigde de president een nieuw Tripartiet Overlegorgaan aan, dat binnen 2 weken van start gaat met het voeren van gesprekken. “Alle partners zullen aanwezig zijn, zowel op technisch niveau, maar ook op het niveau van ministers. En als ze niet uitkomen, is de president beschikbaar.” Bij dit overleg zal volgens de president heel belangrijk zijn de waardering van de vakbonden. Ook is akkoord met het bedrijfsleven om te praten over productieverhoging, verhoging van de productiviteit en het opstellen van een productiviteitsplan.

4 mei 2023 Actievoerende leerkrachten lopen Lyco-1 binnen

04-05-2023 

De actievoerende leerkrachten lopen het terrein van Lyco-1 binnen

De groep actievoerende leerkrachten zijn zojuist het terrein van de Mr. Dr. J.C. de Miranda Lyceum binnengelopen. De groep is flink aangezwollen. De verzamelplaats van de leerkrachten was op de hoek van de Corantijnstraat en Jaggernath Lachmonstraat. De strategie van de groep “Wi Sa Strey” wordt niet echt prijsgegeven. Lyco-1 werd het volkslied zingend betreden. “We gaan nog niet naar huis, nog lang niet”, werd ook gescandeerd. “Strey de foe strey, wi no sa frede.” Het onderwijsproces op deze school is momenteel gestaakt. De leerlingen zijn ook uit de klas gekomen. Na Lyco-1 is men gelopen naar Havo-1.

Zie videoverslag SUN WEB TV:

4 mei 2023 Poort St. Paschalisschool gesloten voor protesterende leerkrachten

04-05-2023

De poort van de St. Paschalisschool was gesloten voor de actievoerende leerkrachten

De actievoerende leerkrachten van de groep “Wi Sa Strey” zijn zojuist verrast met een gesloten poort van de St. Paschalisschool. De bedoeling was om na de Miranda Lyceum (Lyco-1) en Havo-1 ook deze school te betreden en de lesgevende leerkrachten mee te krijgen om te staken. Echter, de poorten waren tot ergernis van de protestanten op slot en er was geen toegang tot het schoolterrein. Na een korte periode voor de poort gestaan te hebben, zijn ze teleurgesteld getogen naar de Christus Koningschool. Hier zijn ze royaal met open poort ontvangen door de schoolleiding. Vervolgens is men getogen naar de Koendersschool, Polanenschool en andere scholen in de omgeving.

4 mei 2023  Brunswijk: “Verkopers Vreedzaammarkt gaan nergens, a naai wooko”

 

4 mei 2023 Wegen rondom Onafhankelijkheidsplein afgesloten voor openbare orde, rust en veiligheid

 

 

Werkelijkheid nieuwsblad : Alles plat Het is zo ver Vandaag 4 mei A ghetto wiki Het kan niet meer zo verder Alles plat !!! Winkels Bedrijven Kantoren Scholen Moeten gesloten worden want we gaan alles lamleggen We zijn moe we roepen alle leerkrachten en kinderen alle amtenaren op om vandaag te onafhankelijkheids plein te verzamelen Dit is geen grap a ghetto wanii wang verandering nosso chan musu gwe we komen niet voor vreedzaam protest Chan moet weg !!!!! Politie en militairen noh kierie wi, we fet gi ung toe Donderdag 4 mei 2023 om 8u plein Alle politiek partijen alle activisten a volk ung wiki wo dede alla sang diri we willen deh president niet meer weg met chan A ghetto wo fetie alla deh orgii biertie alla districten komen jullie we kunnen niet meer Rangoe Abra brokie Hannaslust Pont buiten Vandijck Vlijt Kong mik ung bondru en fet a fetie En a noh wang dey yere we fetie te a president saka 17 maart gaat zicht weer herhalen tamara mi shii alla sma kom met j drinken We doen een oproep bij alle disctricten Coronie Nickerie Bronsweg Moengo Albina Para sipaliwini Wie niet hier kan zijn tijden ung i fetie ung srefie tap deh pasii dape ung protest dape toe niemand gaat voorbij we fet a fetie ung ab langa blo skowtu ne kong frede ung of soerdatie chan moet weg a volk o tik a macht abra Strey deh fu strey ung noh sa frede gado deh ung fesiii mang herii libi te na dede wi sa fetie gi sranang morge 4 mei a sang o stop bloed zweet tranen !!!!!!!! Mensen delen delen mik kondre sabii sa o sa tamar a noh fake nieuws tamara a sang o heat!!!!!! Votto o bos wo tik a kondre a bra a kong sariii weg met chan!!!!!! Orga: jongeren van verschillende ghetto buurten.

COL-voorzitter stoort zich aan uitspraken BIBIS-minister

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

4 mei 2023 DNA-leden willen spoedvergadering gronduitgifte Pikin Saron

 

President Santokhi: Explosieven recente aanslagen komen van dezelfde bron

 
 

door Ivan Cairo

PARAMARIBO — Explosieven, waaronder handgranaten, die door onverlaten zijn ingezet bij aanslagpogingen komen van één en dezelfde bron. Ook de handgranaat die in december 2021 werd geplaatst onder een voertuig bij de woning van dWT-verslaggever Jason Pinas, die enkele dagen daarvoor door beveiligers van de vicepresident was mishandeld, komt van dezelfde bron. Dat deelde president Chandrikapersad Santokhi zojuist mee aan De Nationale Assemblee (DNA).

De president besprak bij aanvang van de openbare vergadering van het parlement donderdag de gewelddadigheden, die eerder deze week in het Pikin Sarongebied hebben plaatsgevonden. Bij het optreden van politie en leger zijn verschillende vuurwapens in beslag genomen bij vermoedelijke daders die zijn aangehouden. Ook werden twee handgranaten aangetroffen in de omgeving van de SBB-checkpoint te Pikin Saron.

“Ondertussen hebben we wel de informatie van zowel Justitie en Politie als Defensie dat de wapens en granaten, die in beslag genomen zijn, van één en dezelfde bron komen. Dezelfde bron vanwaar handgranaten afkomstig waren toen een journalist bedreigd werd door wapentuig onder zijn auto te plaatsen”, zei Santokhi. Het staatshoofd deelde verder mee dat ook vuurwapens en explosieven die onlangs gebruikt en geworpen zijn naar het kantongebouw in de Monseigneur Wulfinghstraat en bij de woning van een piloot van dezelfde bron komen.

De te Pikin Saron aangetroffen handgranaten komen ook uit dezelfde voorraad. Deze feiten geven, aldus de president, dat niet uitgesloten moet worden dat al deze incidenten georganiseerd plaatsvinden. Minister Krishna Mathoera van Defensie hield het parlement voor dat de handgranaten, gelet op de “lotnummers”, uit dezelfde voorraad komen die enige tijd geleden bij het Nationaal Leger waren gestolen.

Optreden

De president gaf aan dat tegen de plegers van de gewelddadigheden te Pikin Saron, maar ook alle anderen die geweld gebruiken tegen burgers en ondernemers of met de rechtsstaat en democratie met geweld bedreigen ferm zal worden opgetreden door justitie. Het onderzoek naar de gewelddadigheden van deze week is nog in volle gang. Na afronding zal volgens Santokhi duidelijk worden wie deze zaken financiert en orkestreert.

Justitieminister Kenneth Amoksi gaf aan dat twee verdachten zijn aangehouden. Door de veiligheidstroepen zijn drie jachtgeweren, één rifle, twee pistolen, hagelpatronen, een kogelwerende vest, zestien mobiele telefoons en een geldbedrag in vreemde valuta in beslag genomen. Ook zijn in de omgeving van de SBB-checkpoint twee handgranaten aangetroffen.

Zeker zes verdachten wisten aan hun aanhouding te ontkomen en vermoedelijk hebben zij vijf jachtgeweren, die zijn buitgemaakt op de goudconcessie van Grassalco, bij zich. Deze verdachten worden daarom als “vuurwapengevaarlijk” aangemerkt, zei de bewindsman.

Een medewerker van Grassalco, die door de aanvallers werd verwond, heeft een dubbele beenfractuur opgelopen. Twee politieagenten die schotverwondingen opliepen zijn in het ziekenhuis opgenomen maar verkeren buiten levensgevaar. Amoksi hield het parlement verder voor dat de verdachten van verschillende dorpen in het gebied zijn. De mannen worden verdacht van poging tot moord en doodslag, afpersing, diefstal al dan niet met geweld, opzettelijke vrijheidsberoving, zware mishandeling, brandstichting en beschadiging van goederen.

door Ivan Cairo PARAMARIBO — Explosieven, waaronder handgranaten, die door onverlaten zijn ingezet bij aanslagpogingen komen van één en dezelfde bron. Ook de handgranaat die in december 2021 werd geplaatst onder een voertuig bij de woning van dWT-verslaggever Jason Pinas, die enkele dagen daarvoor door beveiligers van de vicepresident was mishandeld, komt van dezelfde bron. Dat deelde president Chandrikapersad Santokhi zojuist mee aan De Nationale Assemblee (DNA). De president besprak bij aanvang van de openbare vergadering van het parlement donderdag de gewelddadigheden, die eerder deze week in het Pikin Sarongebied hebben plaatsgevonden. Bij het optreden van politie en leger zijn verschillende vuurwapens in beslag genomen bij vermoedelijke daders die zijn aangehouden. Ook werden twee handgranaten aangetroffen in de omgeving van de SBB-checkpoint te Pikin Saron. “Ondertussen hebben we wel de informatie van zowel Justitie en Politie als Defensie dat de wapens en granaten, die in beslag genomen zijn, van één en dezelfde bron komen. Dezelfde bron vanwaar handgranaten afkomstig waren toen een journalist bedreigd werd door wapentuig onder zijn auto te plaatsen”, zei Santokhi. Het staatshoofd deelde verder mee dat ook vuurwapens en explosieven die onlangs gebruikt en geworpen zijn naar het kantongebouw in de Monseigneur Wulfinghstraat en bij de woning van een piloot van dezelfde bron komen. De te Pikin Saron aangetroffen handgranaten komen ook uit dezelfde voorraad. Deze feiten geven, aldus de president, dat niet uitgesloten moet worden dat al deze incidenten georganiseerd plaatsvinden. Minister Krishna Mathoera van Defensie hield het parlement voor dat de handgranaten, gelet op de “lotnummers”, uit dezelfde voorraad komen die enige tijd geleden bij het Nationaal Leger waren gestolen. Optreden De president gaf aan dat tegen de plegers van de gewelddadigheden te Pikin Saron, maar ook alle anderen die geweld gebruiken tegen burgers en ondernemers of met de rechtsstaat en democratie met geweld bedreigen ferm zal worden opgetreden door justitie. Het onderzoek naar de gewelddadigheden van deze week is nog in volle gang. Na afronding zal volgens Santokhi duidelijk worden wie deze zaken financiert en orkestreert.

4 mei 2023 Regering en vakbeweging nog niet op één lijn

 

04 May, 2023

 

 

2 mei 2023 Brazilië: Illegale goudzoekers doodgeschoten in inheems gebied

 
02 May, 2023
 
Een helikopter van het Braziliaanse Ministerie van Milieu wordt gezien in de buurt van de Uraricoera-rivier tijdens een operatie tegen illegale mijnbouw in het inheems gebied van Yanomami in de deelstaat Roraima in Brazilië. (Foto: Reuters)